KRÓLICZKI

Wszystkie dzieci na całym świecie obchodzą Dzień Dziecka 1czerwca. Niektóre spędzają go zupełnie inaczej niż w Polsce. Porozmawiamy o dzieciach z różnych stron świata, o ich wyglądzie, strojach, obyczajach, a także o muzyce charakterystycznej dla kontynentów, na których żyją. Może się okazać, że mimo iż mieszkamy w odległych krajach, podobnie się bawimy i spędzamy czas wolny. Dowiemy się także, że na świecie niektórzy rówieśnicy żyją w trudnych warunkach: muszą pracować, cierpią z powodu głodu, braku dostępu do wody czy wojen. Porozmawiamy i poznamy swoje prawa. Dowiemy się, co się należy dzieciom i co zrobić, gdy ktoś łamie ich prawa.
W tym tygodniu będziemy poznawać samych siebie. Porozmawiamy o sobie, o swoim wyglądzie i naszych zainteresowaniach. Poszukamy różnic i podobieństw między nami. Dowiemy się, że choć na zewnątrz się różnimy, w środku często jesteśmy do siebie podobni.

Temat Tygodnia: DZIEŃ DZIECKA
Propozycje zabaw:
1. Zabawa z mapą świata – czytamy dziecku wiersz pt. "Dzieci świata", a następnie oglądamy z nim mapę świata, nazywamy kontynenty, niektóre państwa, pokazujemy Polskę, opowiadamy o rdzennych mieszkańcach poszczególnych kontynentów, czym się różnią od nas, odpowiadamy na interesujące dziecko pytania.
Dzieci świata
Wincenty Faber
W Afryce w szkole na lekcji
Śmiała się dzieci gromada,
Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,
Że gdzieś na świecie śnieg pada.
A jego rówieśnik Eskimos,
Ten w szkole w chłodnej Grenlandii,
Nie uwierzył, że są na świecie
Gorące pustynie i palmy.
Afryki, ani Grenlandii
My także jak dotąd nie znamy,
A jednak wierzymy w lodowce,
W gorące pustynie, w banany.
I dzieciom z całego świata,
chcemy ręce uścisnąć mocno
i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,
jak i z nas samych wyrosną.

2. Wigwam – kto z nas nie budował namiotów z krzeseł, stołu i koca? Pozwólmy dziecku na taką zabawę. Oprócz tego, możemy pomóc dziecku zrobić pióropusz, wybrać indiańskie imię, przybrać barwy wojenne i odtańczyć taniec deszczu.
3. Ziarnka ryżu – pomieszajmy troszkę ziaren ryżu np. z ziarnkami kaszy gryczanej. Wybierając ryż, dziecko doskonali chwyt pęsetkowy, a jeszcze jak będzie miało ułożyć go na kupeczki po 10 sztuk, będzie doskonalić przeliczanie.
4. Prawa dziecka – wiersz M. Brykczyńskiego jest doskonałym wprowadzeniem do rozmowy i zapoznania dziecka z jego podstawowymi prawami.
O prawach Dziecka
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,

Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
Prawa dla dzieci na całym świecie,
Byście w potrzebie z nich korzystały
Najlepiej, jak umiecie.
5. Portret mojego kolegi – zabawa plastyczna. Zaproponujcie, aby Wasza pociecha narysowała swojego przyjaciela. Portret ten można mu będzie wysłać za pośrednictwem naszego przedszkolnego Facebooka.
6. Słodkości- pyszności – zróbcie razem z dzieckiem pyszniutki deserek, który rozweseli buziaki w deszczowy dzień.
7. Tor przeszkód – wykorzystując meble i sprzęty, stwórzmy dziecku do pokonania tor przeszkód. Niech się czołga, przeskakuje, wspina, pokonuje. Każde wyzwanie pobudza aktywność, również umysłową i uczy rozwiązywania problemów.
Wszyscy jesteśmy dziećmi – niech więc Dzień Dziecka trwa cały rok! Udanej zabawy i wszystkiego dobrego życzą Wam pamiętające panie Asia i Basia.
Piosenka O PRAWACH DZIECKA https://pl.pinterest.com/pin/164381455136419059/