Wakacje!

Króliczki! W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy o zwiastunach lata, letnich kwiatach i owadach, zjawiskach atmosferycznych, takich jak burza czy tęcza, oraz letnich smakołykach. Wiecie, jak zachować się w czasie burzy, jakich miejsc unikać, gdzie się schronić. Znacie siedem kolorów tęczy i wiecie, jak ona powstaje. W ostatnim tygodniu oprócz rozbudowywania waszej wiedzy, kształtowania umiejętności wypowiadania się na dany temat i słuchania wykonaliśmy wiele różnych prac plastycznych. Doskonaliliśmy także umiejętność przeliczania, porównywania liczb, z czym radzicie sobie coraz lepiej. W kolejnym, ostatnim już tygodniu w tym roku przedszkolnym, będziemy rozmawiać o wakacjach. Każdy z was wakacje spędzi gdzie indziej: w górach, nad morzem, jeziorem, u dziadków, w domu. Pamiętajcie jednak,że mają to być bezpieczne wakacje,takie, żeby nowy rok w przedszkolu powitać radośnie.
WAKACJE !
„Góry” –wspólnie z rodzicami poszukajcie na mapie polskich górskich miast oraz największych polskich gór, podawanie ich nazw.
„Jak daleko?” – sprawdźcie za pomocą sznurka odległości do różnych miejscowości na mapie. Porozmawiajcie z rodzicami, co trzeba zabrać do plecaka wędrując po górach, kogo lub co możemy spotkać na szlaku(zwierzęta, kwiaty), jak należy zachowywać się w górach.
„Morze”-co kojarzy wam się z morzem?co można ciekawego tam znaleźć?
„Morze i plaża” – zabawa plastyczna. Namalujcie farbami na dużych arkuszach papieru morze i plażę.
Pobawcie się w taką zabawę„Pani meduzo, czy możemy przepłynąć przez morze?” mama lub starsze rodzeństwo za pomocą liny wyznacza dwa brzegi. Dziecko stoi w morzu i jest meduzą. Osoby znajdują się na jednym brzegu i pytają: Pani meduzo, czy możemy przepłynąć przez morze? Meduza odpowiada:
Tak, jeśli macie coś w kolorze... (wymienia kolor). Osoby, które mają na sobie coś w wymienionym kolorze, wskazują to i spokojnie przepływają przez morze. Muszą dotrzeć do drugiego brzegu tak, aby nie złapała go meduza. Gdy któraś z osób zostanie złapana zostaje nową meduzą, a zabawa jest kontynuowana .
W co się jeszcze bawić latem? Kilka propozycji:
-„Piłeczka” – zabawa w przedmuchiwanie piłeczki pingpongowej. naklejamy na podłodze kolorową taśmę, tworząc tor, po którym dziecko przedmuchuje piłeczkę pingpongową za pomocą słomki trzymanej w buzi
-„Poszukiwanie skarbów” – podążanie za wskazówkami drugiej osoby (zabawa ciepło-zimno)
-„Letni taniec szczęścia” – Dziecko tańczy swobodnie przy dowolnej muzyce. Aby lepiej wczuć się w letni klimat, można wykorzystać letnie rekwizyty: okulary przeciwsłoneczne, kapelusze, kolorowe chustki, piłki plażowe.
-„Bezpieczne wakacje” – zabawa z lizakami(może być kartka czerwona i zielona). Rodzic czyta zdania, a dziecko ocenia ich prawdziwość, podnosząc odpowiedni znak i podając uzasadnienie. Przykłady zdań:
– Na plaży można palić ognisko.
– Gdy świeci słońce, należy smarować się kremem do opalania.
– Biała flaga oznacza, że można się kąpać.
– Można chodzić po wydmach.
– Można spacerować po górach w klapkach.
– Na plaży nie można śmiecić.
– Podczas jazdy na rowerze trzeba mieć kask.
– Można wchodzić do wody na niestrzeżonej plaży
Kochani!W ramach podsumowania tego roku pracy chcemy wyrazić dumę z postępów Waszych dzieci. Pracowały z zapałem i w pełni zasłużyły na wypoczynek. Chcemy Wam podziękować za wsparcie w minionym roku, za pomoc i zaangażowanie. Życzymy Wam i Dzieciom udanych, niezapomnianych, pełnych wrażeń i przede wszystkim bezpiecznych wakacji! Wracajcie wypoczęci i szczęśliwi. Do zobaczenia w nowym roku przedszkolnym! Panie: Asia i Basia.