WIELKANOC ZA PASEM

Kategoria:

Drodzy Rodzice!
W minionym tygodniu poruszyliśmy temat zwierząt mieszkających na wsi, mieliśmy rozpoznawać zwierzęta hodowlane i ich młode. Brawa dla Julii i jej mamy, które odgadły nazwę konika polskiego, hodowanego w Polsce od 1923 roku. Na Facebooku zamieszczone zostały zdjęcia maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie rolnym. Mamy nadzieję, że nauczyliście się rysować owieczkę.

Prosimy o zdjęcia, które możecie wysyłać na nasze telefony p. Asia – 885363106 i p. Basia 693245857. Jesteśmy dostępne dla Was na Messengerze i Whatsappie, przypominamy również, że na Facebooku działa prężnie nasza przedszkolna grupa.
W tym tygodniu realizować będziemy temat związany z Wielkanocą. Prosimy, porozmawiajcie z dziećmi o wielkanocnych zwyczajach, które były pielęgnowane w Waszych domach. Warto wrócić do starych zdjęć, usiąść i powspominać. Każda chwila wspólnie spędzona jest na wagę złota. Wykorzystajmy ten czas, który tak niespodziewanie otrzymaliśmy, żeby pobyć ze sobą bez pośpiechu, z nutką zadumy,
oddaniem i z czułością. Nie bójcie się włączyć dzieci w świąteczne przygotowania, są do tego gotowe!

Propozycje do pracy w domu – temat: WIELKANOC ZA PASEM
1. Zapoznajcie dzieci z ciekawostkami związanymi z tradycją przygotowania i święcenia palm. Spróbujcie wykonać własną palmę z kolorowego papieru, bibuły, czy nawet gazety. Zdjęcia swoich prac prześlijcie do nas. Liczymy na Waszą kreatywność.
2. Pisanki, kraszanki, jajka malowane – poznajemy tradycję barwienia jajek (w łupinach cebuli i buraków, w trawie, w marchewce). Malujemy, ozdabiamy wydmuszki i jajka. Oczywiście dzielimy się naszymi dziełami wysyłając zdjęcie.
3. Do nauki wierszyk "Wielkanoc" B. Formy:
Święta za pasem, do pracy się bierzemy,
mazurki i baby smaczne upieczemy.
Pisanki, kraszanki razem dziś zrobimy,
wszystko kolorowe, bardzo się cieszymy.
Upiekliśmy z ciasta baranka, zajączka,
z posianej rzeżuchy będzie piękna łączka.
W glinianym wazonie bazie i żonkile,
a na nich z papieru kurczątka przemiłe.
4. Siejemy rzeżuchę, którą możemy wykorzystać do zdrowych kanapek albo do wielkanocnych stroików. Obserwujemy z dzieckiem jej wzrost.
5. Spróbujcie poszukać z dziećmi wyjaśnienia powiedzeń i przysłów związanych z jajkami:
- Jajko mądrzejsze od kury
- Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci
- Od jajka do jabłka
- Jajko Kolumba
- Kura znosząca złote jajka
Rozwijajcie ich słownictwo, inteligencję i ogólną wiedzę o świecie.
6. "Co włożyć do koszyczka?" - tradycja Wielkiej Soboty. Omawiamy z dziećmi symbolikę
produktów:
- chleb – symbolizuje ciało Pana Jezusa, a także dobrobyt
- jajko – to symbol życia i zwycięstwa nad śmiercią, podzielenie się jajkiem miało umacniać więzi
rodzinne
- wędlina – miała zapewnić płodność i zdrowie
- sól – to symbol oczyszczenia, miała chronić przed złem
- ser/masło – ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych
- chrzan – miał zapewnić siłę fizyczną
- ciasto/babka – symbolizuje umiejętności i doskonałość
• Spróbujcie odgadywać pierwsze głoski na jakie zaczynają się te produkty, można ich nazwy dzielić na sylaby, układać zdania z tymi wyrazami, liczyć z ilu wyrazów się składają.
• Można ważyć, mierzyć, liczyć, dodawać, kroić te produkty. Bawcie się w przeliczanie
elementów, nie tylko w koszyczku, ale na stole, w szafce, na półce. Każda sytuacja może służyć rozwijającej zabawie.
7. Świąteczne stroiki i inne ozdoby – zachęcamy do zabaw rozwijających sprawność dłoni i paluszków. Rysujcie, malujcie, wyklejajcie, wydzierajcie, wycinajcie, ugniatajcie... A efektem dzielcie się z nami.
8. "Szukamy jajek" – warto przygotować dla swoich pociech zabawę w poszukiwanie świątecznych słodyczy – wszelkiego rodzaju jajeczek, zajączków, kurczaczków. Słodycze i niespodzianki możemy ukryć w ogrodzie i w domu. Dzieci mogą odszukane skarby przeliczać, segregować według podanego kryterium, dobierać w pary, układac od największego do najmniejszego, rozpoznawać ich kolory, itp. Do zabawy można włączyć wszystkich członków rodziny.
9. "Domowy bieg z przeszkodami" – dzieci uwielbiają się ruszać, więc stwórzmy im możliwość do zabaw ruchowych w domu. Mogą one pokonywać różne przeszkody stworzone z mebli, czołgać się po dywanie, pod krzesłem, chodzić na czworaka, przeskakiwać niewielkie przeszkody, dźwigać butelki z wodą, itp. Ile głów, tyle pomysłów.
https://pl.pinterest.com/pin/727261039815103267/- kurczak malowany widelcem
https://pl.pinterest.com/pin/727261039815103228/- kurczaczki malowane korkiem
https://pl.pinterest.com/pin/727261039814833290/ - jajko malowane korkiem

Kochani!
Bawcie się, cieszcie sobą, myślcie pozytywnie. Życzymy Wam wszystkim pięknych, zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych! Życzymy siły, wiary i nadziei na lepsze jutro, które na pewno wkrótce nadejdzie. Życzymy Wam i sobie, aby ten trudny czas minął bezpowrotnie i żebyśmy spotkali się wkrótce wszyscy razem! Serdecznie pozdrawiamy. Pani Asia i Basia.