Dzień Ziemi

Kategoria:

To jest opowieść o Naszej Ziemi. Na Ziemi wszyscy razem żyjemy. Ale czy zadbać o nią umiemy? Dzisiaj się wreszcie tego dowiemy! Cztery żywioły tutaj mieszkają, Które, na co dzień nam pomagają, Woda i ogień, powietrze i ziemi, Do życia stale nam ich potrzeba! Zaraz je poznać lepiej możecie, Jeśli uważnie słuchać będziecie!

1. Prezentacja żywiołów.
Powietrze: Jestem powietrzem, choć mnie nie widać To dzięki mnie możecie oddychać. To ja po morzach przeganiam fale, To ja w wiatraki dmucham wytrwale, To ja pozwalam ptakom szybować. Jakiego koloru jest powietrze? (kolor biały)

Ogień: Jestem ogniem iskierką z ogniska lub strasznym pożarem palącym wszystko. To ja oświetlam drogę w ciemności. Jakiego koloru jest ogień? (kolor czerwono-pomarańczowy)

Woda: Jestem kroplą czystej wody, Która częścią jest przyrody. Mogę morzem być głębokim, Rzeką o brzegu szerokim. Jakiego koloru jest woda? (kolor niebieski)

Ziemia: Jestem ziemia, wielka ziemia, Która cały czas się zmienia. Z wierzchu bywam bardzo zimna, Lecz w środku jestem inna. Lawa we mnie jest gorąca, Płyta jedna, drugą trąca. W koło stale się obracam, Taka już jest moja praca. Jakiego koloru jest ziemia? (kolor niebiesko- zielona)

2. Zapytajcie i porozmawiajcie z dziećmi- Co to jest powódź, burza, mgła, śnieżyca, deszcz, pożar, mróz?

3. Jak dbać o naszą Ziemię?
https://www.youtube.com/watch?v=nc3P_JsxNaA
Święto Ziemi, więc pamiętam o roślinach i zwierzętach.

Śpiewające Brzdące - Nasza planeta - Piosenki dla dzieci
https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I

4. W jaki sposób dbamy o naszą planetę.
Czy Ziemia jest zawsze szczęśliwa i zdrowa? Kiedy jest jej źle? W jaki sposób ludzie zanieczyszczają Ziemię? (wyrzucanie śmieci w niedozwolone miejsca, wylewanie ścieków do rzek, dymy z kominów i samochodów). W jaki sposób należy dbać o Ziemię? (segregacja śmieci, oczyszczalnie ścieków, oszczędność prądu). Jak ktoś ma urodziny, swoje święto to co mu wręczamy? Jaki prezent możemy dać Ziemi, a okazji jej święta?. (sadzenie drzewka)

5. Bajka - https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ - W kontakcie z naturą - dla dzieci

6. Praca plastyczna – wypełnianie konturu „Ziemi” farbami plakatowymi, plasteliną, pastelami– wykorzystanie koloru niebieskiego i zielonego. - >
https://blondynkikreatywnie.blogspot.com/2019/04/trzy-pastyczne-inspiracje-na-swiatowy.html